znak obce Vlčice obecní vlajka
O F I C I Á L N Í  S T R Á N K Y  O B C E

Úvodní strana  /home/

Obecní úřad

»aktuality

Informace o obci

Historie  >>

Turistika


Škola a školka

Vlčické noviny


»Galerie-foto

μREGION Podkrkonoší


OdkazyNejstarší zpráva o lokalitě pochází z roku 1336, kdy se na Trutnovsku připomíná rytíř Otto Lapide.
V roce 1455 vybudoval bohatý rod Zilvárů na místě tohoto staršího hradu hrad Břecštejn . Nové sídlo vzrostlo na strmé slepencové skále. Prakticky nepřístupné bylo na severozápadě, na jihovýchodě a východě musel být hrad chráněn dvojím příkopem a valem. Ve třicátých letech 16. století za Adama I., dostal hrad nový název Silberštejn, což pocházelo zněmeckého příjmení Silber, užívané v češtině Zilvar. Po vzniku Československé republiky, začal být opět používán původní název Břecštejn, částečně i s názvem Silberštejn.
Byl zde také velkoprůmyslníkem Janem Františkem Theerem v roce 1794 vybudován osmiboký altán, který zde byl viditelný ještě v roce 1969. Do dnešních dnů zbyly z vlastního hradu pouze vysoké zdi. Do hradu se přichází někdejšími sklepy. Obec Vlčice ve spolupráci s partnery těžce shání prostředky pro alespoň částečnou záchranu této unikátní památky. O historii si dále přečtete ve vlčických novinách, nebo podrobněji v nabídce pravého  sloupce.

Do státního seznamu kulturních památek je zapsán pouze kostel sv. Vojtěcha z konce 13. století, původně raně gotický přestavovaný v 16., 17. i 18. století. Zařízení kostela je převážně pseudorenesanční. Ve stupní části nějakou dobu přebýval J.A. Komenský.
Začátkem druhé poloviny 16. století, za Kryštofa Zilvara byla vybudována nová, rozsáhlejší a pohodlnější tvrz přímo ve Vlčicích, na místě dnešního Vlčického zámku, který je trojkřídlý, dvoupodlažní, s mansardovou střechou. Jeho přechod do soukromého vlastnictví dává naději postupné nápravy škod z minulosti. V obci je bohatá sakrální výzdoba. U kostela stojí sousoší sv. Jana Nepomuckého, na křižovatce silnic nalezneme kapličku a kolem silnice několik božích muk.

Na území obce leží i druhý Vlčický hrad!!! V současné době se sice jedná pouze o terénní náznaky po hradu z 2. pol. 13. st., který byl objeven r. 1974. Skládá se ze 2 slepencových skal a malé plošinky. Měl zřejmě strážný charakter a byl součást fortifikačního systému švabenické kolonizace v oblasti.
vlčický hradsv. jan nepomucky               hrádeček    

"hrádeček"

      Heslovitě, o vzniku názvu a pod.
        O historii hradu Břecštejn
        Rodopis Zilvarů ze Silberštejna
        poslední Zilvar /přednáška 1995/

hrádeček v zimě
aktualizováno 10. 12. 2009kniha návštěvanketa připomínky, kontaktystránky spuštěny v dubnu 2004 ©